Przygotowanie do konsultacji behawioralnej`

0
1286

Dzisiaj obiecuję, że będzie krótko. Za każdym razem zaczynam wpis słowami “w tym krótkim artykule …” i za każdym razem pod koniec muszę skasować te słowa, bo okazuje się, że znowu się rozpisałam 😉

No więc jak mówi tytuł, napiszę o tym, jak należy przygotować się do konsultacji behawioralnej od strony klienta, czyli w oczekiwaniu na behawiorystę zwierzęcego.

Przede wszystkim ustalmy termin wizyty na taki, w którym możemy zebrać wszystkich domowników. Jeżeli inne osoby (np. opiekunka, gosposia) często zajmują się psem, to również powinny być obecne na takiej wizycie.

Po drugie warto przygotować sobie listę pytań i wszelkich wątpliwości związanych z problemowym zachowaniem psa. W trakcie wizyty, której zwykle towarzyszy niewielki stres, może się zdarzyć, że zapomnimy o czymś ważnym.

Dobrze jest także zapisać sobie wszystkie problemy, które pies sprawia, a także podstawowe informacje, o które behawiorysta może pytać, tj:

 • pochodzenie psa: hodowla, adopcja, itp.
 • historia psa: poprzednie domy, warunki w hodowli, socjalizacja, itp.
 • stan zdrowia: przebyte choroby, nazwy podawanych leków, itp.
 • dieta: skład karmy, pory karmienia, itp.
 • harmonogram psiego dnia: regularność, godziny spacerów, karmienia
 • szkolenia jakie pies przebył
 • umiejętności jakie posiada

Jeśli mamy spontaniczne nagrania video naszego psa w różnych sytuacjach, również warto je przygotować. Mogą pomóc specjaliście ocenę zachowania psa, jego nastroju oraz emocji. Oczywiście pod żadnym pozorem nie prowokujemy czworonoga do tego, aby zaprezentować problemowe zachowanie.

Mogą się przydać różnego rodzaju smakołyki. Warto mieć w zanadrzu te, które są najbardziej lubiane przez psa. Dobrze jest także przygotować wszystkie zabawki jakie posiada.

Tuż przed spotkaniem należy wyprowadzić psa na krótki ok. 15-minutowy spacer, aby załatwił wszystkie potrzeby fizjologiczne, ale nie był zbytnio zmęczony. Warto pamiętać też o tym, aby nie karmić psa tuż przed wizytą. Jeśli jest karmiony dwa razy dziennie, a spotkanie mamy po południu to podajemy pierwszy posiłek tak jak zawsze, a drugi po spotkaniu.

Na koniec warto przygotować coś do pisania oraz uzbroić się w dobry nastrój i pozytywne nastawienie – to na pewno pomoże w nawiązaniu dobrych relacji z behawiorystą oraz ułatwi rehabilitację terapię problemu.

Pozostałe tematy z tej serii można znaleźć pod następującymi linkami:

 1. Terapia behawioralna psów wczoraj i dziś
 2. Konsultacja behawioralna
 3. Przygotowanie do terapii behawioralnej
 4. Praca behawiorysty zwierzęcego

Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/h1045909/public_html/dogexpert/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326