NAUKA IMIENIA W 3 PROSTYCH KROKACH

0
1403

Skupienie uwagi przede wszystkim

Nauka imienia służy przede wszystkim do skupienia uwagi. Jeśli nauczysz pupila błyskawicznie reagować na imię łatwiej będzie wyegzekwować każde polecenie.

Zanim rozpoczniesz ćwiczenia poznaj najczęstsze błędy stosowane przy nauce imienia:

  • Wołanie imieniem – imię służy do nauczenia skupienia uwagi psa, do przywołania używaj komendy „do mnie” poprzedzonej imieniem czworonoga.
  • Karcenie imieniem – jeśli krzyczysz na psa jego imieniem, nie będzie kojarzył go pozytywnie. W sytuacjach kiedy pupil rozrabia i chcesz przerwać dane zachowanie lepiej użyć innego słowa, np. „nie wolno”. Jeśli już musisz, użyj innego imienia niż zwykle. Np. Załóżmy, że pies ma na imię Rokefeler  i wołasz go na co dzień Roki. Kiedy pies coś przeskrobie powiedz „Rokefeler” poważnym głosem akcentując ostatnią sylabę (nigdy nie stosuj krzyku). Szybko skojarzy, że chodzi o niego – pamiętaj jednak, że nie jest to skarcenie, ale przerwanie zachowania.

Aby nauka była skuteczna przede wszystkim należy zrozumieć mechanizm tego ćwiczenia. Wołasz imię psa, np. „Reksio”, on odwraca się do Ciebie i wtedy mówisz polecenie np. „siad”, „do mnie”, itp.

3 Proste Kroki

  1. Zacznij od skojarzenia imienia ze smakołykiem. Zawołaj imię psa miłym głosem i daj mu smakołyk. Powtórz kilkanaście razy.
  2. Teraz znowu zawołaj imię pupila, ale nie dawaj smakołyka. Powinien popatrzeć na Ciebie pytająco „no gdzie ten smakołyk?” wtedy go nagródź. Jeśli nie popatrzy, wróć jeszcze raz do punktu pierwszego. Jeżeli to nie pomogło zawołaj imię psa podsuń mu smakołyk pod nos, a następnie przesuń rękę w stronę swojej klatki piersiowej. Pies z pewnością podąży wzrokiem za smakołykiem wtedy powiedz „yes” lub naciśnij kliker dokładnie w momencie, kiedy spojrzy na ciebie i daj nagrodę. Jeżeli to dalej nie skutkuje weź lepsze smakołyki.
  3. Jeśli pies patrzy na Ciebie za każdym razem, kiedy go zawołasz, można powiedzieć, że punkt drugi jest opanowany. Przejdź teraz do przedłużonego skupienia uwagi. Zawołaj imię psa, policz w myślach „je-den” i nagródź. Utrwal powtarzając kilka razy. Potem „raz-dwa”, „raz-dwa-trzy”, itd. Jeśli policzysz do 5 i Twój pies nadal na Ciebie patrzy możesz przejść do innego ćwiczenia. Wtedy zawołaj imię psa, nie dawaj smakołyka tylko wydaj polecenie np. „siad” i nagródź, kiedy pies usiądzie. Jeśli nie zna tego polecenia, to oczywiście musisz go najpierw tego nauczyć.

Jeśli chcesz nauczyć swojego psa bezbłędnego przywołania śledź fanpage Dog-Expert TV na Facebook’u. Już wkrótce pojawi się nowe wydanie naszego e-booka pt. “Skuteczne przywołanie”


Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/h1045909/public_html/dogexpert/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326