To druga część artykułu, który możecie znaleźć tutaj.
Słuchaj bardziej doświadczonych
Pewność siebie, wysoka samoocena, świadomość własnej wiedzy oraz umiejętności to bardzo ważne składniki, z których możesz zbudować wizerunek świetnego, godnego zaufania trenera, ale równie istotny jest jeszcze jeden element – pokora.
Bez względu na to, jak świetne wyniki w szkoleniu obecnie osiągasz i jak szybko przyswajasz wiedzę, postaraj się zachować dystans, byś nie wpadł w pułapkę samouwielbienia. Uwierz, że są inni, lepsi i bardziej doświadczeni od Ciebie. Kiedyś być może to Ty będziesz uczył, ale na początku swojej zawodowej drogi pozwól sobie pomóc.
Staraj się uczestniczyć w jak największej liczbie szkoleń, seminariów i wykładów. Korzystaj z wiedzy i wsparcia kolegów po fachu, którzy dysponują o wiele większym bagażem doświadczeń. Słuchaj, co do Ciebie mówią, rozmawiaj z nimi, pytaj, nawet spieraj się w ważnych dla Ciebie kwestiach – najważniejsze, być nie zamykał się na ludzi.
Podglądaj…
Internet obecnie to wspaniałe narzędzie, które możesz wykorzystać na swoją korzyść. Ponownie sięgnij do dorobku tych, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i są bardziej doświadczeni od Ciebie. Istnieje całe mnóstwo świetnych kanałów, m.in. na YouTube, gdzie możesz obserwować pracę znakomitych trenerów, ich podejście do zwierząt, technikę i metody. To także nieocenione źródło inspiracji, jeśli szukasz pomysłów na nowe sztuczki i komendy!
Nagrywaj!
W trakcie szkolenia musisz działać szybko i zdecydowanie, nie ma czasu na głębokie rozważania i przemyślenia. Nagrywaj swoją pracę z psami, by później na spokojnie obejrzeć filmy. Co Ci to da? Bardzo wiele! Zyskasz możliwość dokładnego przyjrzenia się każdemu swojemu krokowi, gestowi, słowu, reakcji psa na Twoje poczynania. Możesz to wszystko szczegółowo przeanalizować, wychwycić błędy, by w następnych treningach poprawić ewentualne potknięcia. Uwierz, że zdarzają się one każdemu, nawet tym najbardziej doświadczonym.
Buduj pewność siebie
Wszyscy ciągle mówią, że samokrytyka jest ważna. Bo jest. Musisz złapać dystans, umieć obserwować i przyznać się do błędu po to, by pracować nad swoimi słabościami. Równie ważne jest jednak chwalenie i nagradzanie siebie na najmniejsze sukcesy. Nie możesz oczekiwać od innych, by Cię doceniali, jeśli sam będziesz dla siebie zbyt surowy i krytyczny.
Konsekwentnie realizuj powyższe punkty – zapisz się na dobry kurs, dużo czytaj, ćwicz, słuchaj i oglądaj cenionych specjalistów, a szybko dostrzeżesz postępy i nabierzesz pewności oraz wiary we własne umiejętności. To będzie Twoja zasługa, Twoja ciężka praca, za którą możesz sobie podziękować!
Jeśli brakuje Ci pewności siebie, boisz się, że w trakcie kontaktu z psem i jego właścicielem coś pójdzie nie tak, przede wszystkim musisz zmienić swoje nastawienie. Jak zostało już nadmienione wyżej, wpadki zaliczają wszyscy – nawet najlepsi – i nie sposób uniknąć ich całkowicie. To nie brak obaw definiuje Cię jako odważnego człowieka. Prawdziwą odwagą jest przełamywanie swoich słabości i stawianie czoła temu, czego się obawiamy.
Postaw na rozwój osobisty
Rozwój osobisty jest niezwykle ważny i powinien nad nim pracować absolutnie każdy. Jeśli nie wiesz, na czym dokładnie polega i jak o niego zadbać, możesz skorzystać z bardzo wielu książek i poradników, które wskażą Ci właściwy kierunek.
Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, by stało się lepsze i pełniejsze, musisz dać sobie czas. Nic nie dzieje się z dnia na dzień. Rozwój to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości. Jeżeli narzucisz sobie zbyt duże tempo i nierealny deadline, szybko stracisz motywację i znajdziesz się pod wpływem presji, która Cię zablokuje.
Dobrze zastanów się, od czego chcesz zacząć, co jest dla Ciebie rzeczywiście ważne, poukładaj priorytety. Bądź konsekwentny i systematyczny. W przeciwnym wypadku dopadnie Cię chaos. Praca nad sobą to wspaniała przygoda, ale tylko pod warunkiem, że naprawdę tego chcesz!
Ewelina Piskorek