Jak wybrać dobry kurs trenerski?

0
896

Psy towarzyszą Ci od zawsze? Kochasz te zwierzęta i masz nieodparte wrażenie, że umiesz się z nimi porozumiewać oraz odpowiadać na ich potrzeby? Być może zawód instruktora szkolenia psów jest właśnie dla Ciebie! Jeśli zamierzasz podążać tą drogą, zdobywać doświadczenie i niezbędną wiedzę, musisz wybrać dobry kurs trenerski. Nie wiesz, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej!

 

Po co kurs? Nie prościej (i taniej) zdobyć wiedzę we własnym zakresie?

Wielu miłośników psów rzeczywiście zdobywa niezbędną wiedzę i doświadczenie we własnym zakresie. Czytają książki, artykuły, oglądają rozmaite programy telewizyjne i internetowe. Później zaś sprawdzają wiarygodność pewnych metod i pozyskanych informacji na własnych psach oraz psach swoich znajomych. Niestety taka nauka metodą prób i błędów – bez żadnych podstaw teoretycznych, zebranych w jedną całość i opracowanych przez specjalistów – może pociągać za sobą wiele „ofiar”, zarówno w postaci skrzywdzonych psów, jak i ich właścicieli, którzy ze względu na stosowanie niewłaściwych metod narażają się np. na agresję ze strony sfrustrowanego, zaszczutego czworonoga.

Brak owych podstaw i pewnej bazy pociąga za sobą także inną istotną konsekwencję – nie możesz obiektywnie ocenić, co jest dobre, a co złe, bo nie masz żadnego punktu odniesienia.

W trakcie kursu trenerskiego, trwającego zazwyczaj kilka miesięcy, oczywiście nie zostaniesz wyposażony w całą dostępną obecnie wiedzę, ale specjaliści dadzą Ci pewien punkt zaczepienia, wskażą drogę, usystematyzują informacje i poruszą każdy temat, który następnie powinieneś zgłębić. Miej świadomość tego, że kurs trenerski to nie szkoła podstawowa, w której musisz coś robić, by zdać do kolejnej klasy.

Wykładowcy są do Twojej dyspozycji, służą Ci pomocą i dobrą radą, możesz korzystać z ich doświadczenia, ale tylko od Ciebie zależy, co zrobisz z pozyskaną wiedzą, czy zechcesz ją pogłębiać i być może kiedyś przekazywać dalej!

Czy nie prościej samodzielnie się uczyć? Pewnie, że nie. Otoczony gronem specjalistów, możesz liczyć na niezbędne wsparcie – jak merytoryczne, tak psychiczne – na każdym etapie nauki, w każdym jej aspekcie. Możesz też spotkać i bliżej poznać wielu fascynujących ludzi, z którymi być może się zaprzyjaźnisz, a nawet w przyszłości nawiążesz ścisłą współpracę. To ważne, by – ucząc innych – samemu nie pozostać bez pomocy bliskich ludzi po fachu, z którymi zawsze możesz skonsultować wszelkie wątpliwości i od których otrzymasz świeże spojrzenie na temat.

Czy nie taniej? Pewnie, że podejmując samodzielną naukę, nie ponosisz kosztów (poza ewentualnym kosztem zakupionych książek czy… leczenia, jeśli bez wiedzy i doświadczenia zetkniesz się np. z agresywnym psem). Dobry kurs trenerski nie jest darmowy, ale pamiętaj o tym, że płacisz za czas i zaangażowanie osób, które w najbardziej przyjazny dla Ciebie sposób przekazują Ci cenną wiedzę, którą same gromadziły przez długie lata.

Czym powinien cechować się dobry kurs trenerski?

Obecnie istnieje wiele różnych kursów trenerskich, dlatego osobom zupełnie niedoświadczonym w temacie trudno poruszać się w tym obszarze i wybrać właściwie. Na co na pewno zwrócić uwagę, by nie żałować?

Forma. W ostatnich latach bardzo popularną formą kursów – nie tylko na instruktora szkolenia psów, ale wielu innych – jest nauka online. Nie da się ukryć, że to wygodne rozwiązanie. Możesz zdobywać wiedzę, nie ruszając się z ulubionego fotela w domu. Powstaje tylko pytanie, czy ma to sens? Jeśli kurs trenerski w całości będzie oparty na formie online – oczywiście, że nie ma!

Tego rodzaju kurs wymaga nie tylko zdobycia wiedzy teoretycznej, ale także wielu godzin praktyki. Jeśli ktoś oferuje Ci możliwość uzyskania dyplomu wyłącznie na podstawie kilku materiałów online, uciekaj! W końcu zależy Ci nie tylko na „papierku”, ale na rzetelnej wiedzy i praktycznych umiejętnościach?

Gdy natomiast szkoła oferuje platformę e-learningową jako dodatek do wykładów, spotkań w gronie specjalistów oraz praktyk – jest to oferta jak najbardziej godna rozważenia. Dostęp do poszczególnych lekcji, filmów szkoleniowych i innych materiałów pozwala w domowym zaciszu na jeszcze lepsze przyswojenie informacji.

Ewelina Piskorek

Ciąg dalszy artykułu już za tydzień.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/h1045909/public_html/dogexpert/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326