Dzisiaj druga część artykułu pt. “Jak wybrać dobry kurs trenerski” zapraszam do przeczytania 🙂
Czym powinien cechować się dobry kurs trenerski?
Forma. W ostatnich latach bardzo popularną formą kursów – nie tylko na instruktora szkolenia psów, ale wielu innych – jest nauka online. Nie da się ukryć, że to wygodne rozwiązanie. Możesz zdobywać wiedzę, nie ruszając się z ulubionego fotela w domu. Powstaje tylko pytanie, czy ma to sens? Jeśli kurs trenerski w całości będzie oparty na
Czas trwania. Jeżeli naprawdę chcesz się czegoś nauczyć i mieć czas na to, by zdobytą wiedzę przeanalizować, a następnie wykorzystać w praktyce, musisz liczyć się z tym, że kurs trenerski będzie trwał dłużej niż tydzień czy miesiąc.
Tutaj ponownie warto odnieść się do kursów w całości prowadzonych internetowo, gdzie niejednokrotnie kursanci sami mogą decydować o tym, kiedy zakończyć naukę i przystąpić do „egzaminu” (celowo wziętego w cudzysłów, o czym za chwilę szerzej). Liczba zajęć praktycznych i teoretycznych powinna oscylować wokół co najmniej kilkudziesięciu. Nie sposób zatem odbyć takiego kursu w krótszym czasie niż 3-4 miesiące.
Miejsce. Szkoła oferująca kurs powinna zadbać o właściwą przestrzeń do nauki dla swoich kursantów i ich czworonogów. Niezależnie od tego, czy będzie to prywatny ośrodek, hotel czy pensjonat, musi to być miejsce przyjazne i bezpieczne. Jeśli nauka odbywa się np. w systemie weekendowym z koniecznością noclegu, dobra szkoła powinna ów nocleg wraz z wyżywieniem zapewniać w cenie kursu (większość kursów nie ma takiej oferty, więc warto to dokładnie sprawdzić). Na czas wykładów i innych zajęć z założenia odbywających się bez psów czworonogi powinny mieć możliwość pozostania w pokojach kursantów.
Istotną kwestią jest także plac szkoleniowy (może to być np. boisko). Powinien być duży i ogrodzony, by jednocześnie mogło ćwiczyć na nim kilka psów we właściwej odległości od siebie oraz by nie miały możliwości wydostać się z niego bez wiedzy właścicieli.
Równie ważna jest sama sala, w której mają odbywać się zajęcia. Powinna być dopasowana wielkością do liczby uczestników i dobrze wyposażona w odpowiednie sprzęty, jak m.in. projektor multimedialny, flipchart, itp. A skoro już o liczbie uczestników mowa, o wiele lepiej pracuje się w niewielkiej grupie, gdzie prowadzący są w stanie poświęcić wystarczającą ilość czasu każdemu kursantowi – zanim ostatecznie zdecydujesz się na dany kurs, sprawdź koniecznie, w jakich grupach odbywają się zajęcia.
Kadra instruktorska. Nie trzeba dodawać, że osoby prowadzące kurs muszą cechować się dużą wiedzą i doświadczeniem („wiedza i doświadczenie” – to słowa klucze, które padają tu często od początku artykułu nie bez powodu). Nie bój się pytać i sprawdzać kwalifikacji swoich wykładowców. Dowiedz się, jakie kursy kończyli, w jakich seminariach i szkoleniach brali udział, czy nadal się dokształcają. Płacisz, więc masz prawo wymagać – organizatorzy, którzy są profesjonalistami, doskonale zdają sobie z tego sprawę i chętnie odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Program kursu. Koniecznie sprawdź, jaki jest program kursu, jakie zagadnienia kolejno będą poruszane. Śmiało możesz porównać różne programy, by wybrać ten, który będzie Twoim zdaniem najbardziej atrakcyjny. Chcąc być dobrym trenerem, musisz mieć znacznie szerszą wiedzę niż tylko tę dotyczącą metod szkoleniowych. Historia udomowienia psa, teoria uczenia się, socjalizacja szczeniąt, komunikacja, metody uczenia pożądanych zachowań i oduczania tych niepożądanych, żywienie, pierwsza pomoc, teoria dominacji… to zaledwie kilka z wielu punktów, które musi zawierać program godnego uwagi kursu!
Egzamin. Myślisz, że wyznacznikiem dobrego kursu jest egzamin, który łatwo zdasz, otwierając sobie tym samym drogę zawodową? Uważasz, że skoro płacisz, to dyplom masz w kieszeni? Błąd! Tylko od Ciebie, Twoich umiejętności i determinacji zależy, czy skończysz kurs z wynikiem pozytywnym. Egzamin powinien być trudny (oczywiście w granicach rozsądku) i złożony, by prowadzący rzeczywiście mogli zweryfikować Twoją wiedzę. Powinien składać się zarówno z części teoretycznej (nie tylko pisemnej, ale także ustnej), jak i praktycznej, polegającej na pracy z klientem.
Nie bój się wyzwań! Jeśli czujesz, że kurs trenerski jest czymś właśnie dla Ciebie, nie zastanawiaj się dłużej – zainwestuj w siebie i realizuj swoje pasje!