Adopcja kota – kot w nowym domu

0
1059

ADOPCJA KOTA – PIERWSZE KROKI W NOWYM DOMU

Każda adopcja kota, a co za tym idzie zmiana środowiska jest sytuacją wywołującą zdecydowanie silniejszy stres, niż ten obserwowany u psów. Najbardziej widoczny niepokój obserwuje się u osobników dorosłych. Zwierzętom tym także należy dać ,,okres próbny’’, w trakcie którego będą mogły się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Czas adaptacyjny zależy w dużej mierze od osobowości. Jeśli nasz pupil jest ufny, ciekawski szybciej poczuje się bezpiecznie. Jeśli natomiast cechuje go niepewność, brak zaufania może unikać kontaktu poprzez zaszycie się w szafie, kącie, pod tapczanem nawet na parę dni. Ważne jest abyśmy wykazali się cierpliwością. Dajmy zwierzakowi czas na wyjście z kryjówki i inicjatywę do poznania środowiska, do którego trafił. Dobrze jest aby kociak poznawał po kolei każde z pomieszczeń w domu, co będzie wpływało na potęgowanie jego ciekawości i chęci opuszczenia ukrycia.

Adopcja kota, to niełatwa decyzja. Zanim ją podejmiemy należy zastanowić się, czy chcemy aby nasz kot przebywał na zewnątrz, czy  aby był typowo domowy zwierzak. Podczas wyboru powinniśmy się kierować naszą sytuacją mieszkaniową. Właściciele domu z ogrodem położonym w znacznej odległości od ruchliwej trasy mogą zapewnić zwierzakowi zaspokojenie naturalnych instynktów. Należy pamiętać, że możliwość taką dajemy dorosłemu osobnikowi nie wcześniej niż 3-4 tygodnie od momentu wspólnego zamieszkania, aby pupil miał czas na zaadaptowanie się w aktualnym środowisku. Zmniejszy to ryzyko ucieczki. W sytuacji, gdy kot będzie przebywał w bloku, ważne jest aby zachować wszelkie środki ostrożności, czyli uważać na otwarte okna, dostęp do balkonu. Powinniśmy pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć zwierzaka przed zagrożeniem czyhającym za oknem, np. samochody, spadek pupila ze znacznej wysokości podczas chodzenia po balustradach. Jeśli nie chcemy kotu tego ograniczać zabezpieczmy balkon siatką, która uniemożliwi mu zrobienie sobie krzywdy.

Koty to bardzo ciekawskie osobniki, co zatem zrobić, aby uniknąć stłuczonych doniczek i zaznaczonych moczem mebli?

Adopcja kota dotyczy zmian w całym domu. Wprowadzając do naszego życia nowego członka rodziny należy najpierw dostosować do zwierzaka każde pomieszczenie, w którym pupil będzie przebywał. Koty uwielbiają podgryzać liście, co wpływa na lepsze trawienie. Niestety duża część roślin doniczkowych jest dla nich trująca. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzyć się w tzw. ,, kocią trawk꒒, którą nabyć można w sklepie zoologicznym. Przedmiotami zagrażającymi kotom w mieszkaniu może być pralka, piekarnik, wersalka do której pupil z wielką chęcią będzie chciał wejść i tam się schować.

Dla kotów ciekawymi zabawkami są wszelkiego rodzaju nici, gumki, szpilki, torebki foliowe, których połknięcie staje się tragiczne w skutkach, a uciecha z folią grozi uduszeniem. Jeśli mamy taką możliwość pochowajmy i pozamykajmy wszystkie te przedmioty, które stwarzają niebezpieczeństwo dla zwierzaka. Aby pupila nie kusiło interesowanie się ryzykownymi obiektami udajmy się do sklepu zoologicznego i kupmy mu wyprawkę, w postaci: zabawek, drapaka, który odciągnie go od niszczenia mebli w domu. Drapak najlepiej zamontować w miejscu najbardziej atrakcyjnym dla kota, czyli tam gdzie kot do tej pory drapał. Nie zapominajmy, że kot to myśliwy i naszym zadaniem jest udostępnić mu w miarę naszych możliwości taką ilość bodźców, które zaspokoją jego naturę. Właściciele, którzy nie mają pomysłu na zabawki i atrakcje dla swojego pupila mogą stworzyć własne. Świetnie sprawdza się :

  • kartonowe pudełko, do którego twój zwierzak z chęcią będzie wchodził, aby się w nim ukryć.
  • pergaminowy papier, do którego wkładamy kawałki mięsa, zawijamy, doczepiamy, np. nitkę, sznureczek. Zadaniem właściciela jest przesuwanie sznureczka po podłodze tak, aby czworonóg musiał się trochę natrudzić, zanim złapie i zje to poznajduje się w środku.
  • zabawa w szukanie – jedyne co jest potrzebne to zamiast posiłku w misce, smakołyki pochowane w różnych częściach mieszkania, które kociak sam musi sobie odszukać.
  • papierowe kulki – z papieru formujemy kulki, można również wrzucić do środka smakołyk, po czym turlamy zabawkę po podłodze. Nasz kot już będzie wiedział co ma z nią zrobić?
  • domowy drapak – niektóre koty uwielbiają wełniane dywany. Dlatego nic prostszego jak kupić kawałek owego materiału i np. obić nim framugę dookoła drzwi. Nie jeden właściciel się zdziwi jak okaże się, że jego pupil udaje ,,tarzana’’?

Zdarza się, że koty załatwiają się poza kuwetą, Zachowanie to spowodowane może być problemem z pęcherzem, wtedy najlepiej jest udać się do lekarza weterynarii, aby to sprawdzić. Jeśli to nie stanowi przyczyny działania zwierzęcia, być może adopcja kota spowodowała u zwierzęcia zbyt duży stres. Może także być związany z jakąś sytuacją, np. hałaśliwe zabawy dzieci, inne osobniki, duża ilość gości przewijających się przez mieszkanie. Znaczenie moczem zdarza się również w sytuacjach, gdy kot konfrontuje się z nowym zapachem wprowadzanym w jego środowisko. Można to zachowanie zaobserwować, gdy np. kupimy nowy dywan, zmienimy kanapę, postawimy rower w przedpokoju. Zwierzak traci poczucie bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie obiektu, którego nie zna i aby odzyskać równowagę znaczy teren swoim zapachem. Zdarzają się przypadki, że koty mając zbyt brudną kuwetę, niedopasowany żwirek, zbyt mało żwirku załatwiają się po prostu poza nią.

Uwaga:

Trzymając w mieszkaniu więcej niż jednego zwierzaka, należy pamiętać, aby ilość kuwet wynosiła zawsze tyle, co liczba wszystkich kotów plus jedna dodatkowa. Kuweta nie powinna znajdować się w pobliżu miski z jedzeniem bądź piciem. A miska z jedzeniem z dala od tej z piciem?

Co właściciel powinien jeszcze wiedzieć o kocie?

Wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna, abyśmy dowiedzieli się jak żywić, pielęgnować, dbać o zdrowie pupila. Oswajanie kota z dotykiem i zabiegami pielęgnacyjnymi jest niezbędne abyśmy wychowali pewnego siebie i zrównoważonego zwierzaka. Wystrzegajmy się metod sprawiających pupilowi cierpienie i stres zwierzęcia. Jeśli natomiast poczujemy się bezradni nie bójmy się poprosić o pomoc fachowca z dziedziny behawiorystyki.  Pomoc ta jest szczególnie istotna jeśli zdecydujemy się wziąć więcej niż dwa koty, lub chcemy wprowadzić nowego zwierzaka do już istniejącej grupy kotów.

PAMIĘTAJ: Kot uwielbia rutynę! Dla poczucia bezpieczeństwa potrzebuje określenia stałego harmonogramu posiłków, zabawy itd. Jakakolwiek wprowadzona zmiana w jego idealnie poukładany świat może prowadzić do pojawienia się problemów kłopotliwych dla właściciela, tj. znaczenie moczem.

Zobacz również wpis “Adopcja psa”

Agata Pęczek


Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/h1045909/public_html/dogexpert/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326